Wielkość tekstu
NFZ

Terapia czaszkowo-krzyżowa

 

 

 

Ludzkie ciało posiada kilka rytmów życiowych. Dla wszystkich, znane, oczywiste i łatwo wyczuwalne są tętno I oddech. Są one oznaką i warunkiem życia. Podobnie sprawa się ma z rytmem czaszkowo-krzyżowym, jest on oznaką i warunkiem życia. Jest on jedynie nieco trudniej wyczuwalny.


Rytm czaszkowo-krzyżowy jest nierozerwalnie związany z istnieniem sytemu czaszkowo-krzyżowego. System czaszkowo-krzyżowy tworzą opony mózgowo-rdzeniowe oraz płyn mózgowo-rdzeniowy, które to elementy otaczają i chronią mózg i rdzeń kręgowy. System czaszkowo-krzyżowy obejmuje również wszystkie kości czaszki, kręgosłupa, aż do kości krzyżowej i ogonowej.


Obecność rytmu czaszkowo-krzyżowego jest związana z funkcjonowaniem powyższego układu jako półzamkniętego hydraulicznego systemu produkcji i przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Jakość pracy całego systemu czaszkowo-krzyżowego ma ogromny wpływ na funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Wszelkie zaburzenia pracy systemu i restrykcje w jego obrębie, mogą potencjalnie powodować szereg różnorodnych problemów sensorycznych, ruchowych i neurologicznych.


Terapia czaszkowo-krzyżowa jest subtelną metodą wykrywania i korygowania zaburzeń w pracy układu czaszkowo-krzyżowego, a także tymulowania procesów samoregulacji i samoleczenia.


W jakich dolegliwościach stosujemy terapię czaszkowo-krzyżową?


Terapia czaszkowo-krzyżowa pomaga zmniejszyć negatywne skutki stresu, a także wzmacnia siły obronne organizmu.

 

 

Przynosi ona również pozytywne wyniku w pracy z następującymi dolegliwościami:

 

- Bóle głowy, migreny,
- Chroniczne bóle kręgosłupa,
- Zaburzenia ruchowo-koordynacyjne,
- Problemy związane ze stresem i napięciem,
- Problemy rozwojowe u dzieci,
- Uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego,
- Przewlekłe zmęczenie,
- Skoliozy,
- Zaburzenia w pracy centralnego układu nerwowego,
- Problemy emocjonalne,
- Zaburzenia w pracy stawów skroniowo-żuchwowych,
- Trudności w nauce,
- Zespół stresu pourazowego,
- Problemy ortopedyczne,
- I wiele innych problemów i zaburzeń,

 

 

Jak wygląda sesja terapii czaszkowo-krzyżowej? Pacjent powinien być ubrany w wygodne, niekrępujące ruchów ubranie. Terapeuta stosuje delikatny dotyk – ok 5 gram – waga monety jednozłotowej. Poprzez delikatny palpacyjny kontakt z ciałem pacjenta, terapeuta monitoruje rytm czaszkowo-krzyżowy w celu wykrycia potencjalnych restrykcji i nierównowagi. Następnie stosując delikatne manualne techniki terapeuta przywraca równowagę w systemie czaszkowo-krzyżowym, co z kolei pozytywnie wpływa na pracę centralnego układu nerwowego.


Sesja może trwać różnie długo – od 15 min do ponad godziny. Może być stosowana jako samodzielna metoda, lub w połączeniu z innymi metodami terapeutycznymi.

 


Kto może stosować terapię czaszkowo-krzyżową?

 

 

 

Jako że jest to metoda pozytywnie wpływająca na wiele sfer funkcjonowania człowieka, stosowana może być przez przedstawicieli wielu profesji związanych ze zdrowiem. Zaliczmy do nich między innymi:


- osteopatów,  chiropraktyków, lekarzy medycyny współczesnej, lekarzy
- medycyny naturalnej, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych,
- pielęgniarki, specjalistów z zakresu psychiatrii, psychologii,
- psychoterapeutów, dentystów, terapeutów mowy, specjalistów z zakresu
- akupunktury, masażystów, specjalistów z dziedziny fitness.

 


Co to jest odreagowanie somatyczno-emocjonalne?Wielu z nas słyszało lub zna z własnego przykładu sytuacje kiedy przebyte urazy psychiczne lub fizyczne na długo pozostawiają ślady w funkcjonowaniu naszej psychiki i ciała. Energia traumy pozostawia w tkankach rodzaj odcisku, który utrudnia lub zaburza ich funkcjonowanie. Odcisk ten nosi w sobie ślady mechanizmu urazu jak i towarzyszące mu emocje. Miejsce gdzie takie zaburzenie lokalizuje się w ciele nazywamy cystą energetyczną. Ciało z czasem adaptuje się do obecności takiej cysty, jednak aby normalnie funkcjonowało będzie potrzebowało dodatkowych ilości energii.


Terapeuta w czasie sesji jest w stanie takie cysty w ciele odnaleźć i uwolnić zablokowaną w nich energię. Odbywa się to z użyciem delikatnych technik manualnych, wizualizacji oraz dialogu. Należy zaznaczyć, że uwalnianie cyst energetycznych odbywa się zazwyczaj spontanicznie przy towarzyszącym i wspierającym udziale terapeuty. Nie jest to zjawisko indukowane przez terapeutę, lecz przez wewnętrzny instynkt samoregulacyjny pacjenta. Jest to ważna informacja, gdyż somatyczno-emocjonalne odreagowanie ma miejsce jedynie gdy pacjent jest na nie gotowy. Właściwie jest to jego własna głęboka decyzja.


Gdy takie somatyczno-emocjonalne odreagowanie ma miejsce odczuwalna jest duża jakościowa zmiana w tkankach jak również w psychice pacjenta. Całe ciało powraca do utraconej wcześniej równowagi. Procesy samoregulacji mogą w pełni funkcjonować. Rozpoczyna się proces zdrowienia.

 

 

 

Sonda
Z jakich (bezpłatnych) akcji profilaktycznych korzystałeś(aś)?