Wielkość tekstu
NFZ

PIELĘGNACJA ZĘBÓW

 

 

Artykuły do pielęgnacji zębów

o Szczoteczki do zębów: ręczne, elektryczne.
o Środki do pielęgnacji przestrzeni międzyzębowych: nić dentystyczna, gumka do zębów, szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych, medyczne wykałaczki, dentyfikatory.
o Środki ułatwiające obserwacje: lusterko z centralnym źródłem światła, lusterko dentystyczne, wykrywacze płytki nazębnej.
o Pasty do zębów: fluorowane, niefluorowane.
o Spryskiwacze wodne: spryskiwacze do ust.
o Lekarstwa: środki flluorowe, woda do płukania ust.


Błędy popełniane podczas czyszczenia zębów szczoteczką

Najczęściej obserwowanym błędem w czyszczeniu zębów jest poziome "szorowanie". Wprawdzie w ten sposób oczyszczone zostają z płytki nazębnej wypukłe fragmenty zębów, lecz jest ona przesuwana tylko do przestrzeni międzyzębowych, gdzie gromadzi się powodując uszkodzenia zębów i dziąseł. Inny poważny błąd w czyszczeniu zębów polega na tym, że zapomina się o wewnętrznych powierzchniach zębów. Ponieważ nieco trudniej jest poruszać tutaj prawidłowo szczoteczką, trzeba pamiętać, że wewnętrzne powierzchnie zębów winno się czyścić przynajmniej tak długo, lub nawet dłużej, jak powierzchnie zewnętrzne, by uwolnić je od płytki nazębnej. Często wydaje nam się, że mamy zbyt mało czasu na przeprowadzenie właściwej pielęgnacji uzębienia. Instynktownie próbujemy zrekompensować to zwiększając siłę, z jaką myjemy zęby. Zbyt mocny nacisk szczoteczki na zęby, dziąsła i leżące pod nimi kości może być odpowiedzialny za cofanie się dziąseł i odsłonięcie powierzchni korzeni. Gdy do tego szoruje się po nich horyzontalnie, po kilku latach wyżłobią się w korzeniach bruzdy, które stomatolog określa jako klinowe uszkodzenie szyjki zęba.

Czy palenie szkodzi zębom?

To, że palenie jest niezdrowe, jest dzisiaj częścią ogólnej wiedzy medycznej. Korona zęba nie jest zagrożona przez dym, bo posiada jako płaszcz ochronny pozbawione życia szkliwo. Ponieważ jednak dym zawiera cząsteczki substancji smolistych, osadzają się one na koronach zębów i pozostają jako czarny, brzydki nalot. U nałogowych palaczy papierosów, fajki lub cygar widuje się szczególnie często gromadzące się barwne osady nazębne. O ile ząb nie reaguje na dym papierosowy, o tyle zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dziąseł. Błona śluzowa w jamie ustnej uszkadzana jest przez palenie na dwa sposoby:

1. W rezultacie palenia do krwiobiegu przedostaje się nikotyna, która wywołuje zmiany w najmniejszych naczyniach krwionośnych ciała (naczyniach włosowatych, tętniczkach). Równocześnie zmniejsza się zdolność krwi do przenoszenia tlenu. Mniejsze ukrwienie i ograniczone dostawy tlenu w rejonach ciała, które zaopatrywane są przez owe małe naczynia krwionośne, a dotyczy to np. dziąseł, obniżają siły odpornościowe tkanek. Z tego powodu specjaliści zajmujący się leczeniem chorób przyzębia (paradontolodzy) widzą w paleniu szkodliwy czynnik, ułatwiający powstawanie parodontitis.

2. Dym ma również bezpośredni wpływ na zewnętrzną powierzchnię błony śluzowej w jamie ustnej. Garbniki z wdychanego dymu tytoniowego wywołują zmiany w powierzchniowych warstwach komórek. Dochodzi do pewnego rodzaju "zeskórzania" błon śluzowych. W niekorzystnych okolicznościach na bazie owych zmian komórkowych mogą powstać rakowate narośla. Ryzyko takich zwyrodnień jest wyraźnie wyższe w przypadku palaczy fajki. Mimo że palenie nie stanowi zagrożenia dla twardych substancji zęba, to istnieje poważne ryzyko dla błon śluzowych jamy ustnej. Toteż stomatolog może sugerować każdemu pacjentowi, aby z przyczyn zdrowotnych zrezygnował z palenia.

Sonda
Z jakich (bezpłatnych) akcji profilaktycznych korzystałeś(aś)?