Wielkość tekstu
NFZ

PARADONTOZAPłytka nazębna (dental plaque) - grubo nawarstwiony, miękki, białożółty nalot na koronach zębów. Nalot ten stomatolog określa jako płytkę nazębną. Jest przyczyną 90 % kłopotów z zębami. Toteż staje się absolutnie konieczne gruntowne usuwanie z zębów płytki nazębnej. Z powodu dużej kleistości nalotu pomaga tu tylko bardzo intensywne czyszczenie, jeżeli chce się osiągnąć całkowite usunięcie płytki nazębnej w krótszym czasie. Po dwóch, trzech tygodniach płytka powoduje powstanie mikrouszkodzeń i porowatości na zębach. Oprócz tego ten miękki nalot wywołuje zapalenie przylegających do koron zęba dziąseł.

Dalszym etapem rozwoju miękkiego nalotu jest kamień nazębny - płytka nazębna "kamienieje". Pod kamieniem nazębnym dochodzi do nagromadzenia bakterii i substancji odpadowych z odrzuconych komórek śluzówki. Nagromadzenie owych "odpadków" prowadzi do stanu zapalnego, którego dana osoba przez całe lata może nie zauważać. Po dłuższym czasie zapalenie to prowadzi do nieuleczalnych zmian w systemie osadzenia zębów. Te zmiany pod twardymi osadami sprawiają, że zawsze konieczne jest usuwanie kamienia, gdy zostanie on odkryty podczas badania kontrolnego przez stomatologa. Po usunięciu kamienia stomatolog powinien gruntownie wypolerować oczyszczone powierzchnie zębów przy pomocy środków polerujących, szczotki lub gumowego kielicha.

Drugim rodzajem twardych osadów jest kamień poddziąsłowy. W przeciwieństwie do kamienia nazębnego ma on kolor ciemnobrązowy bądź czarny i zaczyna, jak kamień nazębny, rosnąć na granicy dziąsła i zębów. Podczas gdy kamień nazębny narasta w kierunku krawędzi tnących zęba, to kamień poddziąsłowy narasta w kierunku szczytów korzeni. Zagrożenie ze strony kamienia poddziąsłowego polega na tym, że wrastając w głąb, niszczy elementy układu kotwiczącego zęby, który mocuje ząb w zębodole. Powstawaniu kamienia poddziąsłowego sprzyja utrzymujący się przez dłuższy czas stan zapalny dziąseł, co jest powodowane przez płytkę nazębną w rejonie szyjki nazębnej.

Paradontitis (stan zapalny przyzębia)


Jest to choroba, która jako chroniczne zapalenie prowadzi do zaniku systemu włókien mocujących korzeń zęba na kości szczęki. Równocześnie niszczony jest wyrostek zębodołowy. Procesy te prowadzą ostatecznie do utraty dotkniętego nimi zęba. Ponad 98% ma swoją przyczynę w chorobotwórczym obciążeniu dziąseł przez płytkę nazębną i wywołany przez nią poddziąsłowy proces zapalny. W powstałych w ten sposób "kieszeniach" tworzy się wysięk ropny, który nie zawsze może do jamy ustnej z powodu okresowego zamykania się kieszeni. Toteż tworząca się w dużych ilościach ropa szuka sobie drogi ujścia przez grubsze warstwy kości, dokonując dalszych ich zniszczeń, i przedostaje się do miękkich tkanek , powodując przez to widoczne obrzęki. Z powodu zniszczenia zębodołu, wywołanego rozszerzeniem się stanu zapalnego, dochodzi do mocnego rozchwiania się zęba

Objawy, które laikowi mogą dostarczyć wskazówek o zapaleniu przyzębia.


Metody poszukiwania paradontitis są nie do zastosowania samodzielnie przez pacjenta. Jako jedyny pewny dla niego sygnał ostrzegawczy, związany ze schorzeniem dziąseł, pozostaje ich krwawienie podczas czyszczenia zębów. Zdrowe dziąsła nie krwawią! Jeżeli więc w trakcie czyszczenia zębów regularnie dochodzi do zauważalnego krwawienia, jest to oznaka stanu zapalnego dziąseł lub zapalenia przyzębia, które musi być zwalczone. Jeśli przy zębach znajdują się liczne, głębokie kieszenie, mogą być one powodem powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust. Jego obecność winna skłaniać do przeprowadzenia badań przyzębia. Zapach ten powodowany jest przez bakterie żyjące w kieszeniach i ciągle produkujące gazy o lekko zgniłej woni, w rezultacie czego powstaje typowy dla paradontitis nieprzyjemny odór z ust. Wówczas niewielki sens ma jego zwalczanie za pomocą wody do płukania ust, ponieważ będzie ona skuteczna jedynie przez bardzo krótki czas. Tylko systematyczne leczenie paradontitis może zwalczyć bakterie i ograniczyć tworzenie się przykro pachnących gazów w ogniskach stanu zapalnego

Sonda
Z jakich (bezpłatnych) akcji profilaktycznych korzystałeś(aś)?