Wielkość tekstu
NFZ

APARATY STAŁE
Przebieg leczenia

Pierwsza wizyta - konsultacyjna

Na pierwszej wizycie zrobione zostają wyciski, z których technik wykonuje modele gipsowe szczęki i żuchwy oraz kolorowe zdjęcia zębów i twarzy. Są one potrzebne do ustalenia planu leczenia, a jednocześnie są miłą niespodzianką, kiedy przy zdjęciu aparatu lekarz może przypomnieć pacjentowi, jak wyglądać przed leczeniem. Przed kolejną wizytą lekarz wnikliwie analizuje fotografie, modele i zdjęcia rentgenowskie panoramiczne i cefalometryczne. Są one podstawą do przygotowania planu leczenia i do podjęcia decyzji o ewentualnym usunięciu zębów.

Ortodoncja - zdjęcie cefalometryczne Ortodoncja - zdjęcie panoramiczne


Druga wizyta
Na następnym spotkaniu przedstawiony zostaje plan leczenia i jeżeli pacjent go zaakceptuje, to przystępujemy do separacji. Wykonuje się ją za pomocą małych sprężystych gumek, które umieszczone pomiędzy zębami, znajdują odrobinę miejsca potrzebnego do założenia pierścieni.

Trzecia wizyta
Kolejna wizyta następuje po 5-7 dniach i w jej trakcie zakładany jest aparat metalowy, przezroczysty lub lingwalny (przy aparacie lingwalnym nie zakładamy pierścieni!). Ta wizyta trwa od 1 do 2 godz.

Aparat stały

Dalsze leczenie
Kolejne wizyty następują po sobie w odstępach 4-6 tygodniowych. Wydłużanie czasu pomiędzy wizytami bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ma wpływ na wydłużenie czasu leczenia. Czas ten zależny jest od rodzaju wady ortodontycznej i trwa średnio 1,5 roku.Aparaty stałe metalowe

Aparat metalowy jest standardową wersję stałego aparatu ortodontycznego. Składa się z metalowych pierścieni obręczy zakładanych na zęby trzonowe i zamków małych metalowych kosteczek przyklejanych do wszystkich zębów. Te elementy przyklejane są na stałe tzn. na okres leczenia ortodontycznego.

Zamek - aparat stały Pierścieñ - aparat stały
zamekpierścień


W zamkach zrobione są specjalne szczeliny, w których lekarz umieszcza metalowe łuki, po nich będą przesuwane zęby. Na wizytach kontrolnych lekarz sprawdza postęp leczenia i zmienia łuki, które przywiązywane są do zamków ligaturami elastycznymi (kolorowymi) lub metalowymi.

Ortodoncja - porównanie

Porównanie zamków metalowych i przezroczystych:

Aparaty - porównanie
Aparaty stałe przezroczyste

Aparaty przezroczyste stanowią zdecydowanie mniej widoczną wersję leczenia za pomocą stałego aparatu ortodontycznego. Zamki umieszczane na zębach są wykonane z różnych materiałów mniej lub bardziej przeziernych, co daje efekt zmniejszenia widoczności.

Jednak pozostają nadal widoczne takie elementy jak metalowy łuk łączący i inne dodatkowe elementy. Przebieg leczenia jest taki sam, jak w przypadku metalowego aparatu, a jedyną różnicą tego rozwiązania jest zmniejszona widocznoœæ aparatu w trakcie leczenia.


Porównanie leczenia ortodontycznego różnymi rodzajami aparatów:

Aparat z metalowymi zamkami
aparat z metalowymi zamkami
Aparat metalowy z kolorowymi ligaturami
aparat metalowy z kolorowymi ligaturami
Aparat kosmetyczny
aparat kosmetyczny

Sonda
Z jakich (bezpłatnych) akcji profilaktycznych korzystałeś(aś)?